דלג על בר עליון
בר עליון
דלג על בר ימין
בר ימין
דלג על Calendar
Calendar

לוח אירועים

לכל האירועים
דלג על Banners
Banners
דלג על Banners
Banners
מחיר למשתכן
התנדבות
הסדרי החנייה החדשים בעיר
הקתדרה העממית
היכל התרבות
הרפורמה במחלקת הגבייה
חוגים ופעילויות לכל המשפחה
הנחיות למניעת יתושים ונחשים

תלמידי אור יהודה השתתפו ביריד חקר מדעי בתפוח הפיס

14/03/2017

 

 

בשבוע שעבר נערך יריד החקר המדעי בתפוח הפיס באור יהודה שמטרתו לתת זרקור ללימודי המדעים המתקיימים בקרב תלמידי בתי הספר היסודיים וחטיבות הביניים. תהליכי החקר המדעיים על מורכבותם השונה מהווים את השלד שעליו נשענים לימודי המדעים, החל מחיפוש התופעה המדעית המעניינת את התלמיד, דרך השערות, עריכת ניסויים, איסוף הממצאים והסקת מסקנות.

 

 

במסגרת היריד, תלמידי כיתות ו' ותלמידי חט"ב "יובלים" התמודדו עם תופעות מעניינות  הקשורות  למציאות חייהם כפי שמדענים חוקרים ואף עבדו בצוותים כפי שתהליכי החקר האמיתיים מתקיימים בין חוקרים מארצות שונות. במשך שלושה ימים תלמידי כיתות ו' הגיעו לתפוח הפיס וזכו להעשרה מדעית מאורן פרבר שכיוון אותם להשתמש בסמארטפון בצורה מושכלת. במחצית השנייה של היום הם שמעו על עבודות החקר של תלמידי ט' מחטיבת יובלים.

 

 

 

ביום שלמחרת הוזמנו מנהלי בתי הספר היסודיים וחטיבת הביניים יובלים, נציגות משרד החינוך וכן מורים, תלמידים והורים כדי לצפות בהצגות של מספר קבוצות את עבודות החקר שעליהן עמלו. תופעות שתלמידים  חקרו נלקחו מתחום  הביולוגיה, כימיה ופיזיקה וכן  נושאים בין תחומיים הקושרים את המדע למציאות חיינו. התופעות עסקו בין השאר בהתמוססות תרופת הנורופן במעיים, השפעת כמות הפחמימות על סיבולת שריר ולחץ דם, גידול הידרופוני של חסות, ועוד.

 

בנוסף לתהליך החקר המדעי המייצג את תחום הדעת של מדע וטכנולוגיה, תלמידי כיתות ט'  התנסו בהדרכת תלמידי כיתות ו'  והעבירו את המסרים בשפתם. "ידוע שכשילדים מלמדים אחרים, המסרים נקלטים הרבה יותר מאשר מורים מלמדים ילדים", מספרת אתי גיטליס, מנהלת תפוח הפיס שריכזה וארגנה את היריד.  "לכן, מעבר להתמודדות עם התהליך, שהיה ארוך ומייגע, היה חשוב לנו שהילדים יעבירו את המידע שלהם לאחרים".

negishut icon עבור לתוכן העמוד